Matsiden Søk

Søk gjennom hele matsiden:

 

 

 

Nyhets-
brev

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Epost:

Fornavn:

Etternavn:

 

Meld på

 

Meld av

 

 

 

Kokeboken

  Kjøttdeig (65)
  Kylling/høns (138)
  Lam (58)
  Okse (44)
  Svin (40)
  Vilt (45)
  Eksotisk Mat (90)
  Fisk (148)
  Pasta (50)
  Pizza (45)
  Skalldyr (29)
  Tradisjonmat (63)
  Vegetar (54)
  Wok (28)
  Kveldskos (91)
  Middag på 15 min. (22)
  Forretter (25)
  Salater & dressing (71)
  Saus og tilbehør (89)
  Supper (79)
  Slankemat (64)
  Gjærbakst (99)
  Desserter (155)
  Julekaker (83)
  Kaker (426)
  Søtsaker (43)
  Pølseretter (18)
  Julemat (29)
  Fjærfe (24)
  Pai/Quiche (12)
  Grillmat (36)

 

 

 

Søk



 

 

 

5 Siste

Superenkel Pesto og appelsinkylling
Arons Venerdikylling
spesial
Bentes Smulteringer
Grevinnekaker

 

 

 

Mat fra hele verden

 

 

 

Spiste oss til kjøttdeigrekord

Oslo (NW): Nordmenns appetitt på kjøttdeig er rekordstor. Det siste året har forbruket økt med 13 prosent.



-Ulf-Arvid Mejlænder

– Forbruket har økt over lang tid, fordi kjøttdeig er lettvint og passer i mange nye retter. Men veksten siden sommeren i fjor er overraskende høy, sier informasjonssjef Grethe Skundberg i Nortura.

Nordmenn spiser nå nær 22 tusen tonn kjøttdeig i løpet av et år. Forbruket er høyest på Vestlandet og i Midt-Norge, mens folk i Oslo og på Østlandet spiser litt mindre enn landsgjennomsnittet.

Ungdomsmat

I gjennomsnitt spiser nordmenn kjøttdeig til middag drøyt én gang i uka. De yngre er helt klart storforbrukerne, ifølge undersøkelsen Norske Spisefakta 2008.

– De som er under 40 år spiser kjøttdeig langt oftere enn de eldre. Seks prosent av oss nordmenn spiser faktisk kjøttdeig tre ganger i uka eller mer, sier seniorkonsulent John Spilling i Synovate, som er ansvarlig for undersøkelsen.

Nye matfavoritter der kjøttdeig er en viktig ingrediens, bidrar til å sende forbruket til værs. Ikke minst gjelder det interessen for taco og andre meksikanskinspirerte retter.

– Tre fjerdedeler av befolkningen spiser taco. En tredjedel spiser slik mat mellom én og tre ganger i måneden, sier Spilling.

Ferdigstekt

Nå går det også an å velge ferdigstekt, krydret og smakstilsatt kjøttdeig i butikken.

– På den måten tar vi det lettvinte ved kjøttdeig et steg videre og gjør det enda enklere å lage god middag, sier Grethe Skundberg i Nortura.

Gilde har nettopp lansert to ferdigstekte varianter. Den ene er en kjøttsaus bolognese til pastaretter. Den andre er gjort klar til bruk i taco.

– Disse ferdigtilbudene dekker to av de største og mest populære bruksområdene for kjøttdeig, sier Grethe Skundberg.

Den ferdig tilberedte kjøttdeigen kommer i aluminiumsskål som kan settes rett i mikrobølgeovnen eller stekeovnen for å varmes opp. Pakningsstørrelsen er 400 gram og er beregnet på tre til fire porsjoner.

 

 



blekkpatroner